Jucatoarea de tenis Simona Halep, detinatoarea locului 3 WTA, a marcat pragul de 25 de victorii la simplu, in acest an, la finalul partidei cu Garbine Muguruza, locul 20 WTA. Dupa victoria de miercuri, romanca a devenit prima jucatoare din circuitul WTA care atinge acest numar de succese in anul curent.

Sportiva romanca a castigat trei turnee in anul 2015, mai exact cel de la Shenzhen, Dubai si Indian Wells. Aceasta a fost invinsa doar de trei ori: in sferturile de finala de la Australian Open, de Ekaterina Makarova; de Garbine Muguruza, la Galati, in Fed Cup; in turneul de la Miami de catre Serena Williams.

In prezent, liderul mondial, americanca Serena Williams, detine 20 de victorii in 2015 si nicio infrangere. Locul 2 WTA, Maria Sharapova, are 17 victorii inregistrate si, asemenea Simonei Halep, trei infrangeri.

O alta jucatoare cu un numar mare de meciuri castigate, 23, este Timea Baczinsky (Elvetia), ocupanta pozitiei 22 WTA , care are la activ trei infrangeri. Sportiva de origine ceha, Karolina Pliskova, locul 12 WTA, are tot 23 de victorii si opt infrangeri. Carla Suarez Navarro (Spania) ocupa locul 10 WTA si a acumulat 22 de partide castigate si alte 7 esecuri.

Simona Halep este considerata cea de-a doua favorita in turneul de categorie Premier de la Stuttgart, in urma Mariei Sharapova. Aceasta a invins-o miercuri, in premiera, pe sportiva de origine spaniola Garbine Muguruza, locul 20 WTA. Simona Halep s-a calificat in sferturile de finala ale turneului, in urma scorului de 3-6, 6-1, 6-3.

In sferturile turneului de la Stuttgart, Simona o va intalni pe castigatoarea partidei dintre Zarina Dias din Kazahstan (locul 32 in ierarhia mondiala) si Sara Errani din Italia (locul 15 in clasamentul WTA).