Gigi Becali a fost foarte dezamagit si a plecat suparat de la stadion dupa ce echipa sa a pierdut in fata Otelului Galati. Patronul Stelei a declarat ca nu ii mai arde de nimic si ca nu il mai intereseaza fotbalul.

„Cand esti bagat in puscarie si nu esti lasat sa-ti vezi familia nu-ti mai arde de nimic. Eu azi am venit la stadion sa vad un meci. Nu-mi mai arde de nimic in tara asta. Nu ma mai intereseaza fotbalul. Eu n-am fost lasat in tara mea timp de un an si trei luni sa-mi vad familia”, a spus Gigi Becali, aflat de curand in libertate, dupa ce si-a ispasit o parte din pedeapsa cu inchisoarea.

Meciul disputat intre Otelul si Steaua pe Arena Nationala s-a incheiat cu 2-1, fiind un meci de etapa a 27-a a Ligii 1. Gruparea galateana a ajuns, dupa acest meci, la cea de-a treia victorie din acest sezon, una care a aprins si mai mult lupta pentru titlu. Dupa infrangere, liderul Steaua mai are doar un punct avans fata de echipa secunda ASA Tg. Mures, amenintarea pentru campioana fiind foarte mare.

Prima faza a meciului a fost ocazia lui Tucudean. Sutul sau din marginea careului, de pe Arena Nationala, din intoarcere a izbit bara transversala, chiar in minutul 5. Dupa o jumatate de an, Latovlevici a avut primul meci ca titular si a inscris in propria poarta dupa un contraatac al lui Cernat, in minutul 19.

In minutul 28 al meciului, Chipciu nu a fost prea inspirat si a ales sa suteze dintr-o pozitie dificila. Minutul 29 i-a adus Otelului prima sansa de a inscrie, insa Iulian Popa a ratat poarta. Inainte de pauza, galatenii au  dat din nou lovitura pe contraatac, algerinul Hamron marcand cel de-al doilea gol al sau din Liga 1, dupa centrarea lui Dan Popescu.

Dintr-o lovitura libera, in minutul 52, Cenat a facut ca oaspetii sa fie tot mai periculosi. Din centrarea lui Stanciu, Tucudean a redus diferenta in minutul 77. Echipa ros-albastra si-a ridicat putin moralul si a inceput sa spere la cel putin un punct, pe care au fost aproape sa il obtina in prelungiri. Raul Rusescu a spulberat aceasta speranta cand a ratat lovitura de la 11 metri, sutand in bara transversala in minutul 93 al meciului. Milea a primit un al doilea cartonas galben si a fost eliminat dupa faultul comis in careu asupra lui Chipciu.

Victoria in fata Stelei a fost ce de-a treia pentru Otelul in acest sezon. Galatenii s-au impus in fata Ceahlaului, in deplasare, cu 1-0, pe 22 noiembrie 2014. O alta victorie a fost bifata pe 1 septembrie, pe teren propriu, invingand Rapidul cu 2-0.

Stelistii se afla la cea de-a sase infragere, dintre care un total de patru au fost inregistrate in 2015. Liderul nu a mai castiggat in Liga 1 de trei meciuri, iar avansul pe care il are in fruntea clasamentului s-a redus considerabil, campioana fiind la doar un singur punct distanta de ASA Tg. Mures.